Promotion d'Honneur
Luxembourg

Promotion d'Honneur

Choose a season:
Standings
# Team G W D L G GD PT Form Next
Promotion d'Honneur
1 US Esch US Esch 4 3 1 0 9:3 6 10 D
US Esch US Esch
30.08.20 1 : 1 DRAW
Yellow Boys Yellow Boys
W
FC Marisca Mersch FC Marisca Mersch
06.09.20 0 : 1 WIN
US Esch US Esch
W
Jeunesse Junglinster Jeunesse Junglinster
13.09.20 0 : 3 WIN
US Esch US Esch
W
US Esch US Esch
20.09.20 4 : 2 WIN
Un Kaerjeng 97 Un Kaerjeng 97
Berdenia Berbourg
2 Jeunesse Canach Jeunesse Canach 4 3 0 1 12:5 7 9 W
Un Kaerjeng 97 Un Kaerjeng 97
30.08.20 0 : 2 WIN
Jeunesse Canach Jeunesse Canach
W
Jeunesse Canach Jeunesse Canach
06.09.20 5 : 0 WIN
Berdenia Berbourg Berdenia Berbourg
L
Atert Bissen Atert Bissen
13.09.20 4 : 3 LOSS
Jeunesse Canach Jeunesse Canach
W
Jeunesse Canach Jeunesse Canach
20.09.20 2 : 1 WIN
FC Schifflingen 95 FC Schifflingen 95
SC Bettembourg
3 Rumelange Rumelange 4 3 0 1 12:7 5 9 W
Jeunesse Junglinster Jeunesse Junglinster
30.08.20 1 : 2 WIN
Rumelange Rumelange
W
Rumelange Rumelange
06.09.20 3 : 0 WIN
Un Kaerjeng 97 Un Kaerjeng 97
L
Berdenia Berbourg Berdenia Berbourg
13.09.20 5 : 2 LOSS
Rumelange Rumelange
W
Rumelange Rumelange
20.09.20 5 : 1 WIN
Atert Bissen Atert Bissen
FC Schifflingen 95
4 Mondercange Mondercange 4 3 0 1 9:4 5 9 W
Atert Bissen Atert Bissen
30.08.20 0 : 2 WIN
Mondercange Mondercange
W
Mondercange Mondercange
06.09.20 3 : 1 WIN
FC Schifflingen 95 FC Schifflingen 95
L
SC Bettembourg SC Bettembourg
13.09.20 2 : 1 LOSS
Mondercange Mondercange
W
Mondercange Mondercange
20.09.20 3 : 1 WIN
FC Mamer 32 FC Mamer 32
Alisontia Steinsel
5 Yellow Boys Yellow Boys 4 2 1 1 10:5 5 7 D
US Esch US Esch
30.08.20 1 : 1 DRAW
Yellow Boys Yellow Boys
L
Yellow Boys Yellow Boys
06.09.20 1 : 2 LOSS
Jeunesse Junglinster Jeunesse Junglinster
W
Un Kaerjeng 97 Un Kaerjeng 97
13.09.20 1 : 5 WIN
Yellow Boys Yellow Boys
W
Yellow Boys Yellow Boys
20.09.20 3 : 1 WIN
Berdenia Berbourg Berdenia Berbourg
Atert Bissen
6 Alisontia Steinsel Alisontia Steinsel 3 2 1 0 7:2 5 7 W
SC Bettembourg SC Bettembourg
30.08.20 1 : 4 WIN
Alisontia Steinsel Alisontia Steinsel
D
Alisontia Steinsel Alisontia Steinsel
06.09.20 1 : 1 DRAW
FC Mamer 32 FC Mamer 32
W
Blo Weiss Medernach Blo Weiss Medernach
20.09.20 0 : 2 WIN
Alisontia Steinsel Alisontia Steinsel
Mondercange
7 FC Marisca Mersch FC Marisca Mersch 3 2 0 1 4:2 2 6 W
FC Marisca Mersch FC Marisca Mersch
30.08.20 2 : 1 WIN
FC Mamer 32 FC Mamer 32
L
FC Marisca Mersch FC Marisca Mersch
06.09.20 0 : 1 LOSS
US Esch US Esch
W
FC Marisca Mersch FC Marisca Mersch
20.09.20 2 : 0 WIN
Jeunesse Junglinster Jeunesse Junglinster
Blo Weiss Medernach
8 Atert Bissen Atert Bissen 4 2 0 2 7:11 -4 6 L
Atert Bissen Atert Bissen
30.08.20 0 : 2 LOSS
Mondercange Mondercange
W
Union Mertert/Wasserbillig Union Mertert/Wasserbillig
06.09.20 1 : 2 WIN
Atert Bissen Atert Bissen
W
Atert Bissen Atert Bissen
13.09.20 4 : 3 WIN
Jeunesse Canach Jeunesse Canach
L
Rumelange Rumelange
20.09.20 5 : 1 LOSS
Atert Bissen Atert Bissen
Yellow Boys
9 Blo Weiss Medernach Blo Weiss Medernach 4 1 2 1 8:9 -1 5 D
FC Schifflingen 95 FC Schifflingen 95
30.08.20 2 : 2 DRAW
Blo Weiss Medernach Blo Weiss Medernach
D
Blo Weiss Medernach Blo Weiss Medernach
06.09.20 3 : 3 DRAW
SC Bettembourg SC Bettembourg
W
FC Mamer 32 FC Mamer 32
13.09.20 2 : 3 WIN
Blo Weiss Medernach Blo Weiss Medernach
L
Blo Weiss Medernach Blo Weiss Medernach
20.09.20 0 : 2 LOSS
Alisontia Steinsel Alisontia Steinsel
FC Marisca Mersch
10 FC Schifflingen 95 FC Schifflingen 95 4 1 1 2 9:7 2 4 D
FC Schifflingen 95 FC Schifflingen 95
30.08.20 2 : 2 DRAW
Blo Weiss Medernach Blo Weiss Medernach
L
Mondercange Mondercange
06.09.20 3 : 1 LOSS
FC Schifflingen 95 FC Schifflingen 95
W
FC Schifflingen 95 FC Schifflingen 95
13.09.20 5 : 0 WIN
Union Mertert/Wasserbillig Union Mertert/Wasserbillig
L
Jeunesse Canach Jeunesse Canach
20.09.20 2 : 1 LOSS
FC Schifflingen 95 FC Schifflingen 95
Rumelange
11 SC Bettembourg SC Bettembourg 4 1 1 2 7:10 -3 4 L
SC Bettembourg SC Bettembourg
30.08.20 1 : 4 LOSS
Alisontia Steinsel Alisontia Steinsel
D
Blo Weiss Medernach Blo Weiss Medernach
06.09.20 3 : 3 DRAW
SC Bettembourg SC Bettembourg
W
SC Bettembourg SC Bettembourg
13.09.20 2 : 1 WIN
Mondercange Mondercange
L
Union Mertert/Wasserbillig Union Mertert/Wasserbillig
20.09.20 2 : 1 LOSS
SC Bettembourg SC Bettembourg
Jeunesse Canach
12 Berdenia Berbourg Berdenia Berbourg 4 1 1 2 7:11 -4 4 D
Berdenia Berbourg Berdenia Berbourg
30.08.20 1 : 1 DRAW
Union Mertert/Wasserbillig Union Mertert/Wasserbillig
L
Jeunesse Canach Jeunesse Canach
06.09.20 5 : 0 LOSS
Berdenia Berbourg Berdenia Berbourg
W
Berdenia Berbourg Berdenia Berbourg
13.09.20 5 : 2 WIN
Rumelange Rumelange
L
Yellow Boys Yellow Boys
20.09.20 3 : 1 LOSS
Berdenia Berbourg Berdenia Berbourg
US Esch
13 Union Mertert/Wasserbillig Union Mertert/Wasserbillig 4 1 1 2 4:9 -5 4 D
Berdenia Berbourg Berdenia Berbourg
30.08.20 1 : 1 DRAW
Union Mertert/Wasserbillig Union Mertert/Wasserbillig
L
Union Mertert/Wasserbillig Union Mertert/Wasserbillig
06.09.20 1 : 2 LOSS
Atert Bissen Atert Bissen
L
FC Schifflingen 95 FC Schifflingen 95
13.09.20 5 : 0 LOSS
Union Mertert/Wasserbillig Union Mertert/Wasserbillig
W
Union Mertert/Wasserbillig Union Mertert/Wasserbillig
20.09.20 2 : 1 WIN
SC Bettembourg SC Bettembourg
FC Mamer 32
14 Jeunesse Junglinster Jeunesse Junglinster 4 1 0 3 3:8 -5 3 L
Jeunesse Junglinster Jeunesse Junglinster
30.08.20 1 : 2 LOSS
Rumelange Rumelange
W
Yellow Boys Yellow Boys
06.09.20 1 : 2 WIN
Jeunesse Junglinster Jeunesse Junglinster
L
Jeunesse Junglinster Jeunesse Junglinster
13.09.20 0 : 3 LOSS
US Esch US Esch
L
FC Marisca Mersch FC Marisca Mersch
20.09.20 2 : 0 LOSS
Jeunesse Junglinster Jeunesse Junglinster
Un Kaerjeng 97
15 FC Mamer 32 FC Mamer 32 4 0 1 3 5:9 -4 1 L
FC Marisca Mersch FC Marisca Mersch
30.08.20 2 : 1 LOSS
FC Mamer 32 FC Mamer 32
D
Alisontia Steinsel Alisontia Steinsel
06.09.20 1 : 1 DRAW
FC Mamer 32 FC Mamer 32
L
FC Mamer 32 FC Mamer 32
13.09.20 2 : 3 LOSS
Blo Weiss Medernach Blo Weiss Medernach
L
Mondercange Mondercange
20.09.20 3 : 1 LOSS
FC Mamer 32 FC Mamer 32
Union Mertert/Wasserbillig
16 Un Kaerjeng 97 Un Kaerjeng 97 4 0 0 4 3:14 -11 0 L
Un Kaerjeng 97 Un Kaerjeng 97
30.08.20 0 : 2 LOSS
Jeunesse Canach Jeunesse Canach
L
Rumelange Rumelange
06.09.20 3 : 0 LOSS
Un Kaerjeng 97 Un Kaerjeng 97
L
Un Kaerjeng 97 Un Kaerjeng 97
13.09.20 1 : 5 LOSS
Yellow Boys Yellow Boys
L
US Esch US Esch
20.09.20 4 : 2 LOSS
Un Kaerjeng 97 Un Kaerjeng 97
Jeunesse Junglinster
Promotion
Promotion Playoff
Relegation Playoff
Relegation
Show more

Show more

Promotion d'Honneur tournament organized by Luxembourg. Contest applicants: 16 football clubs. As of today teams closest to the first place according to the results in league are as follows:
US Esch - 10 points, 3 triumphs, 0 defeats, 1 draws.
Jeunesse Canach - 9 points, 3 won matches, 1 no-point matches, 0 draws.
Rumelange - 9 points, 3 wins, 1 lost games, 0 draws.

On 777score.ng website you can see football schedule and Promotion d'Honneur (Luxembourg) live matches.

Schedule of the most interesting games - Promotion d'Honneur (Luxembourg):
SC Bettembourg - Jeunesse Canach (27.09.2020 08:00)
Alisontia Steinsel - Mondercange (27.09.2020 08:00)
FC Mamer 32 - Union Mertert/Wasserbillig (27.09.2020 08:00)

Follow Promotion d'Honneur (Luxembourg) live standings, discover match results, team statistics quickly and watch football online at 777score.ng.